![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUeMaEl5kFd8YCKXzQ9vOQ1LSoARx0SsJkyPszKVXTIIup2LWBAwEXAev4BAjX8n9zfDxM1I5_5YcL0XfpCgexTzvxH51tkACxffS3wqIkBKtOge-nsqde4tYzuZWxoLvnc8F94bjXCtsw/s320/DSC_0135.JPG) |
Indulge in some treats! I made these cupcakes from scratch. Yum:-) |
Who hasn't heard this saying at least once, "I would eat healthier but it's so expensive!"? Actually, my family of five eats quite healthy on a budget smaller than several two family households that I know of. Hopefully my grocery shopping strategy will give you some new thrift tips when you plan your next grocery shopping trip but before I get started, I would like to put out a disclaimer: eating healthy isn't going to be as cheap as going to Walmart & loading your cart up with Great Value microwave meals, chips & soda. It just isn't. However, it is my firm belief that eating healthy is making a thrifty choice in the long run because you will most likely save money on medical expenses plus you will feel better. Okay, so now to the fun part! Where I shop: Trader Joe's, Fred Meyer's natural & produce section, Whole Foods, New Seasons, Bob's Red Mill, Dave's Killer Bread, Costco & Grocery Outlet. An interesting observation I have made is that whenever I do go to a grocery store such as Winco, the sugar-O cereals, Kool-Aid & other junk foods are on display at a level easy for my girls to notice & ask for. Also, many of the junk foods are packaged in kid friendly cartons with popular cartoon characters on the front.
1. Go Veg! Probably no one reading this is going to do that, but even if you substitute one meal a week for a veg meal, you can save some funds besides the obvious health benefits but that subject will be reserved for another day. Because my kitchen cooks no meat, I can't offer you any meat buying tips that I have personally tried but I do know that some people buy a side or two of meat from a local butcher. It is amazing to me, that any family should need that much meat but it's the American way, I suppose. Growing up, my folks did the same, buying beef & pork (one of the most toxic meats you can eat BTW). Pound for pound, you can buy a lot more whole grain rice, beans, lentils & bulgar than you can meat. Plus, you don't have to pay for the electricity to keep it frozen :-)
2. Buy In Bulk. It needs to be noted, that buying in bulk isn't going to have the cost saving measures you are looking for if you buy so much that you can't use it up in a timely manner or end up not liking the product for whatever reason so be sure you are going to make use of the item. My favorite place to buy in bulk from is Bob's Redmill in Milwaukie. We buy 25 pounds of old fashioned organic oats at a time. Some other of my Bob's bulk favorites are brown rice, beans, lentils, whole grain flour, spices (they provide tiny bags for those), raisins, chocolate chips (for making protein balls), dried pineapple rings, nutritional yeast, raw cashews & raw sunflower seeds. The store in itself is worth a trip to go see. My kids enjoy eating breakfast or lunch there. While you are at it, go across the street to Dave's Killer Bread store. Chinook Book offers money saving coupons for both stores.
3. Stock Up. As mentioned above, I always visit Dave's Killer Bread store after shopping at Bob's. The store offers fresh, day old or frozen. Frozen is the best deal but all their products are cheaper than in the stores for the most part. Try the samples they offer if you aren't sure which breads you want. We buy the sprouted, spelt & occasionally a Sin Dawg and bagels. Double bag your extra bread & use within a reasonable time period. When doing your normal shopping, if a product you know you will use is on sale, stock up on it, just be sure you are going to use it up. Several years ago, I would do some of my dad's grocery shopping when employed for him. He would have me buy 20 boxes of his favorite cereal if it was on sale. Jokes were always made when I went though the check-out with than many boxes but he probably saved a lot of money by having me do that. Wholefoods is really good about offering coupons & they will take as many as you want to remove from their in-store coupon books. Sometimes I have an additional coupon for the item. I have scored the organic coconut milk my family uses instead of dairy milk for half off the normal price in addition to other items. In times like that, I buy enough milk to last us a month.
4. Know what to buy & where to buy it. There is a pretty comprehensive mental list housed in my head, that tells me what items to buy where. For example, Trader Joe's has the best price on organic frozen blueberries, organic peanut butter (except when Costco is carrying it, which is hasn't been due to crop problems), organic corn chips, salsa, bananas, pineapple, watermelon, carrots, kiwi, organic jam,& Gracen's favorite garlic stuffed olives (to name a few).
5. Streamline your shopping. It isn't in my cards to make special shopping trips if they involve me going more than a few miles from home. I try to work stopping at the more "out-of-the-way" stores into an already planned or necessary trip. The Hollywood Whole Foods is super close to the Hollywood Trader Joe's.
6. Make food from scratch. Check out the ingredients on some of your favorite convenience food packaging. If it isn't from a natural food store (and therefore oftentimes on the expensive side), it probably has some unhealthy things in it. Making your food from scratch solves that problem as you know what when into your food. If your kids like chocolate milk for example, do as I do & add some Trader Joe's chocolate syrup into their coconut milk. Limited ingredients & relatively inexpensive.
7. Just say no to treats. Okay, before you start shaking your head at this, I don't mean treats altogether. Making cookies for a party recently, I was surprised how much it cost to buy all the ingredients for them & your body doesn't need them anyway. We don't keep cookies & treats in stock in our house, meaning they aren't an automatic thing every day. I buy Annie's organic fruit snacks a few times a month, they get a doughnut here & there. No one is deprived but treats in their lunches & after dinner isn't a regular thing.
8. Watch the snack packages. Those can be really expensive, even the healthy ones. Generally, I buy a bigger container of the item & put it into a container for their lunch box. Some snack items we don't buy regardless of the price: handi-snacks, carrot & ranch dip (that stuff is horrible for you), and conventional fruit snacks.
9. Shop the farmer's market. You can score some great deals when shopping a farmer's market.
10. Know what items are crucial to buy organic & which conventional items have low pesticide residue. We try to stick to organic strawberries, apples, peaches, most vegetables, grapes (I won't buy these if they aren't), peanut butter & berries to name a few. I rarely buy organic bananas & pineapples.
11. Use your juicer, food processor & blender. This deserves a complete post so maybe I will try to do that on down the road.
12. My sister-in-law Lindsey mentioned this tip & it's great: plan your menu a month in advance & do your bulk shopping at one time. I will add, that you should plan on shopping weekly for fresh produce.
13. Pick & grow your own food! My children love growing a garden & picking blueberries is so much fun for all of us. All three of my children eat frozen or fresh berries like M&M's.
In conclusion, eating healthy while being thrifty is completely possible. I know, because my family is doing that. Try rethinking outside the cheaper option. Read labels, be informed, use coupons, eat well!